Napište nám

Jsme specialisté na zdravotnický materiál a zvlhčovače vzduchu již od roku 1998.

 

O stránky pečuje SEO konzultant z týmu společnosti UNIWEB s.r.o. (webdesign Plzeň)

V Liberci se prvňáčci učili poskytnutí první pomoci

06.01.2017

Projekt První pomoc pro prvňáčky aneb Když nám, medvědům, někdo stůně je určený pro žáky prvních tříd.
V Liberci se prvňáčci učili poskytnutí první pomoci

I malé dítě může zachránit život

To je myšlenka nového projektu První pomoc pro prvňáčky, který připravila společnost Sanofi ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Libereckého kraje.

Projekt je určen žákům prvních tříd

Projekt První pomoc pro prvňáčky aneb Když nám, medvědům, někdo stůně je určený pro žáky prvních tříd. Jeho cílem je hravou formou seznámit děti se základy první pomoci při krvácení, popáleninách, zlomeninách či srdeční zástavě a také je naučit správnému volání na tísňovou linku 155.

 

Poznámka redakce: Při výuce dětí mohou být použity trenažery pro první pomoc - například v podobě resuscitační figuríny.

 

Z průzkumu, který jsme provedli ve spolupráci s agenturou ppm factum, vyplynulo, že 89 % lidí z Liberecka má strach, že první pomoc nezvládnou a pacientovi naopak uškodí. 38 % respondentů z regionu dokonce přiznalo, že by se o záchranu raději nepokoušelo ze strachu, že stav pacienta ještě více zhorší,“ uvádí Filip Hrubý, tiskový mluvčí Sanofi v ČR.

 

 

Po zkušenostech z předchozích projektů a z praxe víme, že malé děti jsou velice vnímavé a naučené dovednosti v poskytování první pomoci, nebo při volání na tísňovou linku, dokážou správně využít,“ vysvětluje zvolení cílové skupiny MUDr. Jan Lejsek, náměstek přednemocniční neodkladné péče a vzdělávání ZZS LK. „Proto jsme rádi přistoupili k obnovení vzdělávání malých školáků,“ dodává.

 

Vítám každou snahu naučit už i malé děti jak pomoci druhému, třeba svému kamarádovi ve škole, nebo na hřišti,“ říká hejtman Libereckého kraje Martin Půta, který nad projektem převzal osobní záštitu.

Plán je proškolit 5000 žáků

V roce 2017 chtějí záchranáři ZZS LK proškolit na 5000 žáků ve 200 prvních třídách v celém Libereckém kraji. První žáci budou proškoleni na ZŠ Liberec, U školy, se kterou záchranná služba na podobných projektech dlouhodobě spolupracuje.

 

Vítáme každé úsilí o preventivní působení ve výuce na prvním stupni základní školy. Oceňuji, že projekt je zaměřen na naše nejmenší žáky. Je totiž málo projektů, které dětem přístupnou, přirozenou a srozumitelnou formou přibližují témata důležitá pro běžný život, jako je například právě první pomoc,“ říká Mgr. Radek Hanuš, ředitel školy.

Kurz ukončen diplomem

Délka kurzu v jedné třídě trvá jednu vyučovací hodinu a jeho obsah i průběh je přizpůsoben dětskému věku. Každý ze žáků obdrží brožurku První pomoc pro prvňáčky, jejíž součástí je i diplom malého zdravotníka. A jak sám název vypovídá, bude záchranářům pomáhat s výukou velký plyšový medvědí kamarád.

 

Doporučení Evropské resuscitační rady

Nová doporučení Evropské resuscitační rady ERC 2015 kladou velký důraz na to, aby zdravotníci používali kvalitní záchranářské vybaveníautomatické externí defibrilátory AED, jejichž obsluha je jednoduchá a díky hlasové nápovědě přístroje provádí záchranáře celým postupem až k dodání defibrilačního výboje, který je v časné fázi resuscitace velmi důležitý a defibrilátory mohou mnoha lidem zachránit život.

 

Vhodným vybavením pro záchranáře je také trenažer pro nácvik kardiopulmonární resuscitace. Profesionální resuscitační figurína Brayden má červené LED diody pro realistické znázornění toku krv a poskytuje okamžitou zpětnou vazbou, jestli je kardiopulmonární resuscitace (KPR) prováděná správně.

Přejeme vám pevné zdraví a hezký den!

Tým společnosti KRÁSNÝ - zdravotnická technika s.r.o.

Kontakty: Google+ nebo email: krasny@szo.cz

 

 

 

Zdroj: Mgr. Lenka Moravcová, tisková mluvčí ZZS LK