Napište nám

Jsme specialisté na zdravotnický materiál a zvlhčovače vzduchu již od roku 1998.

 

O stránky pečuje SEO konzultant z týmu společnosti UNIWEB s.r.o. (webdesign Plzeň)

Plzeň nakoupila dalších pět defibrilátorů k záchraně života

03.08.2018

Plzeň koupila další defibrilátory k záchraně života, obsluhu zvládne každý
Plzeň nakoupila dalších pět defibrilátorů k záchraně života

Před rokem pořídilo město prvních deset defibrilátorů za 450 tisíc korun, jsou umístěny v plaveckém areálu, divadle, na úřadech a pět moderních přístrojů má městská policie ve vozech držících nonstop službu. Nové defibrilátory budou umístěny na fotbalovém stadionu, v bazénu, atletickém areálu, v DEPO2015 a ve sportovní hale. Jejich použití zvládne každý, kdo se před příjezdem záchranářů pokusí zachránit lidské životy. Plzeň je jedním z mála velkých měst, která těmito zařízeními vybavila místa s velkou koncentrací osob.

„Nakoupili jsme jich dalších pět v rámci našeho projektu Smart City Plzeň neboli Chytré město. Jejich cena se pohybovala kolem 250 tisíc korun,“ přiblížil primátor města Martin Zrzavecký.

„Automatický externí defibrilátor (AED) vede zachránce celým průběhem první pomoci, monitoruje životní funkce postiženého a mimo jiné umí vyhodnotit, zda je nutné použít elektrický výboj či nikoli. Dokáže navádět i laika při masáži srdce tak, aby byla účinná,“ přiblížil vedoucí magistrátního odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení Aleš Průša. V případě prvních deseti kusů během roku nedošlo ke zneužití nebo poškození, všechny přístroje jsou hlídané; například v hlavní budově magistrátu se nachází přímo ve vrátnici.

Do budoucna počítá město s nákupem dalších defibrilátorů na exponovaná místa.

Dispečink zdravotnické záchranné služby má přehled o umístění přístrojů a při tísňovém volání je schopen k němu zachránce z okolí nasměrovat. „Budou také uvedeny na volně přístupné aplikaci, kterou lze stáhnout z internetu,“ doplnil Aleš Průša. Pokud zachránce zavolá linku 155, tak mu dispečeři okamžitě řeknou, kde přesně je nejbližší defibrilátor. Strážníci, vrátní, plavčíci, správci sportovních areálů i zaměstnanci divadla absolvovali náležitá školení vedená zdravotnickou službou.

Zabudovaný senzor v elektrodách kontroluje správnou frekvenci srdeční masáže 100krát za minutu i správnou hloubku masáže. „Hlasem vede zachránce k použití správné síly při masáži hrudníku v rozmezí pěti až šesti centimetrů. Napoví mu, kdy má přitlačit více, a když provádí masáž správně, sdělí mu, že je dobrá,“ uvedl Jiří Jakoubek z odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení magistrátu. Doplnil, že na displeji je také možnost zobrazení EKG křivky pro zdravotníky a přístroj lze použít i pro děti. „AED si umí automaticky přizpůsobit úroveň energie výbojů při umístění na dětských pacientech bez použití speciálních elektrod,“ dodal.

Poznámka redakce: Společnost KRÁSNÝ-zdravotnická technika Plzeň dodala defibrilátory do několika plzeňských podniků a firem, kde provedla zároveň školení personálu. V posledních dvou letech AED defibrilátory nakupují podniky a instituce, které nemají povinnost tento resuscitační přístroj vlastnit, přesto si jej dobrovolně pořizují. Jeden z nejprodávanějších automatických defibrilátorů je nový model LIFEPAK vybavený navíc AMBU balíčkem a brašnou.